Ana sayfa  Annelik  Elsanatları  Haberler  Magazin Dünya  Magazin Türkiye  Moda  Ressamlar  Seramik

Tiyatro Sinema  Yazılar  Yemekler  Send Twitter  Twitter'da biz  Facebook'da biz  Pinterest'de biz GrafikSaati: 2006'dan beri

 

Sitene Ekle:

Hamsi böreği tarifi

Şirin Gurme, Grafik Saati Kadınlar Kulübü

Hamsi böreği - Şirin Gurme özel tarifler

hamsi böreği tarifi

Malzemeler:
1 kilo un
3 yumurta
1 limon
200 gram margarin
Ayıklanmış hali yarım kilo gelecek kadar hamsi balığı
5 baş soğan
Yarım kahve fincanı şirke
Yeteri kadar tuz ve karabiber
1 çorba kaşığı zeytinyağı
Yarım litre su

Tarifi:
Unu yoğurma mermerine boşaltmalı. Ortasını çukurlaştırmalı yumurtalardan birinin yarısını bir fincana ayırmalı. Geri kalan yumurtaları unda açtığımız çukura boşaltmalı. Buna yeteri katar tuz ve yarım limonun suyu katılmalı.
Grafik Saati gençlik dergisi
Takriben yarım litre kadar suyu azar azar ilave ederek hamuru yoğurup bir kenara koymalı. Beri yanda soğanı ince ince doğramalı, Bir tava içinde karıştırarak kavurmalı.
Grafik Saati şirin gurme yemek tarifi yemekler kekler börekler pastalar tatlılar

Soğanın rengi dönünce önceden ayıklanıp kılçıklarından ayrılarak parçalara doğranmış olan hamsiyi katmalı. Tuzunu da serptikten sonra hafif ateşte karıştırarak 5 dakika daha kavurmalı.

Bu süre sonunda karabiberi serpmeli, yarım limon suyu döküp 1 dakika daha karıştırdıktan sonra sirkeyi püskürtmeli. Tavanın ağzına bir kapak oturtup 10 dakika kadar kaynatmalı.

Böreğin harcı hazırlandıktan sonra bir kenarda dinlendirilmiş olan hamuru merdane yardımıyla 3 milimetre kalınlığında açmalı. Sonra bu kalın yufkayı kare kare biçiminde parçalara kesmeli. Her parçanın içine harçtan bir parça koymalı ve yufka bohça böreği gibi katlanarak hazırlamalı. Her bohçanın üstüne daha önceden hazırlanmış ikişer hamsi filetosunu çapraz bir şekilde oturtmalı.

Bir kenarda bırakılmış yarım yumurta sarısını bir çatalla hafifçe çırptıktan sonra bir fırça yardımıyla böreğin üstüne sürmeli.

Çiğ hamsi filetolarının üstüne de zeytinyağı sürüp tepsiye yerleştirilmiş börekleri 250 dereceye ayarlanmış fırına sürmeli ve 20 dakika kadar pişirmeli.

Börekler pişince bunları fırından çıkarır çıkarmaz bir kayık tabağa yerleştirip sıcak sıcak servis yapmalı.

Afiyet olsun
Şirin Gurme, GrafikSaati Kadınlar Kulübü

Grafik Saati kadınlar klubü
Tarif: Şirin Gurme

Redaksiyon: Belgin Elçioğlu

Copyright: Her hakkı saklıdır
Hamsi böreği tarifi by grafiksaati.org is licensed under a Creative Commons Attribution-Gayriticari-NoDerivs 3.0 Unported License.
Linkteki çalışma baz alınarak yapılmıştır https://p9.secure.hostingprod.com/@ssl.grafiksaati.org/sirin-gurme-subdomain/18.html.
Bu lisansın kapsamı dışındaki izinler https://p9.secure.hostingprod.com/@ssl.grafiksaati.org/kadinlarklubu/ adresinde mevcut olabilir.

 

Copyright: Her hakkı saklıdır  | grafiksaati.com[at]gmail.com  |  gizlilik politikası